تالار گفتگوی حیات وحش
زنده گیری مارمولک - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتگوی حیات وحش (http://vahsh.ir/forum)
+-- انجمن: دسته: خزندگان ودوزیستان (/forum-7.html)
+--- انجمن: مارمولک های ایران (/forum-29.html)
+--- موضوع: زنده گیری مارمولک (/thread-62.html)

صفحه ها: 1 2

زنده گیری مارمولک - بحری - ۱۷-۲-۱۳۹۰ ۱۲:۵۲ عصر

برای گرفتن مار مولک ها در طبیعت ابتدا باید از یک دستکش ضخیم برزنتی یا چرمی استفاده کرد.
چون بعضی از مارمولک ها دندانهای تیزی دارند برای جلوگیری از زخمی شدن دست از این دستکش ها استفاده میشود.
زمان مناسب برای گرفتن مارمولکها اول صبح است ،چون هوا هنوز گرم نشده و مارمولک ها که موجوداتی خونسرد هستند هنوز گرم نشده اند و نمیتوانندباسرعت فرارکنند.
معمولا مارمولک ها با طلوع آفتاب به روی تخته سنگی رفته و در آنجا آفتاب میگریند.
برای گرفتن مارمولکهای کوچک باید احتیاط کرد تا دم آنها جدا نشود.
ابتدا منطقه موردنظر را جستجوکرده و زیر بوته ها را به دقت بررسی میکنیم وبه محض مشاهده مارمولک با آهستگی به آن نزدیک میشویم و درصورت فرار باید آنرا زیرنظر بگیریم تا محل اختفای آنرا ببینیم.
مارمولکها به محض احساس خطر باسرعت زیادی فرارکرده و به زیر یک بوته پناه می برند.
برای تسلیم مارمولکای بزرگ باید با یک میله فلزی یا چوبی مخصوص که آنرا از قبل همراه داریم روی گردنش را آهسته فشار میدهیم تا در محل خود بایستد سپس با دست دیگرمان که دستکش دارد گردنش را گرفته ومیله را رها میکنیم و سپس بادودست آنرا میگیریم و پس از بررسی ظاهری آنرا درون کیسه ای انداخته و درش را محکم میبندیم.
مارمولک ها معمولا به سختی درون کیسه میروند و به محض جداشدن دست ما ازروی گردنش قصدفراردارند لذا باید عمل انتقال به کیسه با سرعت و دقت انجام گردد تا تلاشهای ما بیهوده به هدر نرود.
مطالب فوق را به صورت تجربی درک کرده و برایتان نوشتم و امیدوارم دوستانی که تجربه بیشتری دارند برای تکمیل این بحث مشارکت کنند.

RE: زنده گیری مارمولک - محمد امین حق بیدار - ۱۸-۲-۱۳۹۰ ۰۹:۱۴ صبح

سلام
هنگام تماس با مارمولکها باید خیلی مراقب بود. چون برای دفاع در برابر حریف و عقب راندن آن از پوست بدنشان سیانور ترشح میکنند که برای انسان بسیار خطرناک است. حتی 1pmp سیانور باعث مرگ یک انسان 70 کیلویی می شود.
در نظر قبل 1ppm صحیح می باشد.

RE: زنده گیری مارمولک - sayyad - ۱۸-۲-۱۳۹۰ ۱۰:۰۹ صبح

سلام
ببخشین من یک سوال از آقای حق بیدار داشتم
اینکه آیا همه مارمولک ها این خاصیت رو دارند چون من مارمولک زیاد گرفتم و بدون دستکش هم بوده که مارمولک بگیرم

RE: زنده گیری مارمولک - یوسفی - ۱۸-۲-۱۳۹۰ ۱۰:۵۷ صبح

سلام
ما در دانشگاه برنامه آموزشی داشتیم به عنوان ترس از حیات وحش که یکی از این موارد سمی بودن مارمولک ها بود خوشبختانه من مقاله ای را که به آن استناد می کردیم را نگه داشتم . دوست خزنده شناسی می گفت در جهان فقط 2گونه مارمولک سمی آن هم در آمریکای جنوبی وجود دارد
امید که این مقاله مفید خواهد بود
مسئول مرکز تحقیقات اکولوژی و خزنده - دوزیست شناسی لرستان با بررسی تحقیقاتی جالب دریافت که علاوه بر اینکه مارمولک های خانگی سمی نیستند بلکه برای خانه های شهری نیز سودمندند.
فرهنگ ترکی در گفتگو با مهر، اظهار داشت: مارمولک ها گروهی از خزندگان هستند که در نواحی مختلف از قبیل کوهستان ها، دشت ها و در مناطق شهری زیست می کنند.
وی ادامه داد: بسیاری از مردم بر این عقیده هستند که برخی از مارمولک ها سمی هستند و می توانند انسان را تا پای مرگ برسانند که این موضوع در مورد مارمولک های خانگی بیشتر صادق است.
مسئول مرکز تحقیقات اکولوژی و خزنده - دوزیست شناسی لرستان با بیان اینکه موضوع سمی بودن مارمولک ها به خصوص مارمولک های سمی در تمامی نقاط ایران مورد بحث است، عنوان کرد: این موضوع در بسیاری از اقشار جامعه به چشم می خورد اما افراد بسیار کمی می دانند که واقعیت موضوع چیست.

مارمولک های ایرانی سمی نیستند
ترکی یادآور شد: نتایج مطالعاتی که روی موضوع سمی بودن مارمولک ها ایران و به خصوص مارمولک های خانگی انجام شده نشانگر این است که هیچ کدام از مارمولک های ایران یا سوسمارهای ایران سمی نیستند و نمی توانند برای انسان خطرناک باشند.
وی با بیان اینکه نتایج این مطالعات در سال ۲۰۰۷ در ژورنالی تخصصی در ایالات متحده آمریکا به چاپ رسیده است، افزود: بر اساس این مطالعه شایعه سمی بودن مارمولک ها به سالهای ۱۹۳۰ میلادی بر می گردد که در این سال در کشور هند تشخیص داده شد که بر اثر افتادن مارمولک خانگی در غذای یک خانواده همه افراد آن خانواده کشته شدند.

این محقق برجسته با اشاره به اینکه تشخیص این موضوع به متخصصین سم شناسی هندی در همان سالهای ابتدایی بر می گردد، ادامه داد: بر همین اساس در کشور هند برای اولین بار موضوع سمی بودن مارمولک های خانگی مطرح شد که این اخبار با قاطعیت تمام از سوی متخصصین هندی در سراسر هند پخش شد و در همین سالها اخبار سمی بودن مارمولک های خانگی به نقاط همجوار و دیگر کشورهای دنیا کشانده شد به طوریکه حتی در ایالات متحده و کشورهای اروپایی و آفریقایی و یا حتی استرالیا این موضوع به طور جدی از طرف بسیاری از مردم و مسئولین پیگیری می شد.
مسئول مرکز تحقیقات اکولوژی و خزنده - دوزیست شناسی لرستان با اشاره به اینکه در این سالها مارمولک های خانگی به عنوان موجوداتی سمی و کشنده شناخته شدند، افزود: در کشورهای مختلف شایعه افتادن مارمولک در غذای یک خانواده هندی و کشته شدن ۸ تا ۱۲ نفر به موضوع روز تبدیل شده بود.

کشتار مارمولک ها در پی رواج شایعه سمی بودن
ترکی یادآور شد: موضوع سمی بودن مارمولک های خانگی آنچنان در سطح جهان پیچیده شده بود که چند سال بعد از کشته شدن افراد خانواده هندی در سال ۱۹۳۷ گروهی متخصص انگلیسی به کشور هند سفر کردند و ماجرا را از نزدیک مورد بررسی قرار دادند که بررسی های آنان موضوع کشته شدند افراد این خانواده را بر اثر سم مارمولک های خانگی نفی کرد و آنان دریافتند که سمی که خانواده هشت نفره هندی را از پای درآورده است سم یک گیاه بوده است و سم جانوری در این حادثه نقشی نداشته است.
این محقق لرستانی خاطرنشان کرد: کشف شدن این موضوع در همان سالها نتوانست مردم را راضی کند و مردم منطقه و دیگر نقاط دنیا بر این عقیده بودند که مارمولک های خانگی همچنان سمی هستند.
وی به آخرین مطالعات صورت گرفته در این زمینه توسط خود اشاره کرد و افزود: نتایج این مطالعات نشان داد که مارمولک های خانگی سمی نیستند و در تمام دنیا تنها دو گونه سوسمار سمی وجود دارد که هر دو آنها در مکزیک زیست می کنند.
ترکی تاکید کرد: هیچگونه مارمولک یا سوسمار سمی در کشور ایران وجود ندارد اما مردم کشور ما همچنان بر این باورند که مارمولک های خانگی و برخی دیگر از مارمولک های کوهستانی یا صحرایی سمی هستند.

انقراض نسل مارمولک های خانگی
مسئول مرکز تحقیقات اکولوژی و خزنده - دوزیست شناسی لرستان با تاکید بر ضرروت اطلاع رسانی به مردم، تصریح کرد: مارملوک های خانگی برای خانه های شهری سودمند هستند و با از بین بردن حشرات موزی از جمله مگس، پشه و سوسک به نظافت خانه های شهری کمک می کنند.
ترکی با اشاره به در معرض خطر بودن نسل این مارمولک ها، از همه مردم خواست تا این موجودات را از بین نبرند و زمینه انقراض نسل مارمولک های شهری را فراهم نکنند.
وی خاطرنشان کرد: مارمولک های خانگی بایستی از دیدگاه اکولوژی شهری برای مردم جا بیافتد و دیدگاه مردم راجع به این موجودات نیازمند تغییر است.

RE: زنده گیری مارمولک - محمد امین حق بیدار - ۱۸-۲-۱۳۹۰ ۰۲:۰۵ عصر

سلام
باید بگویم که توضیحات خانم یوسفی بسیار عالی و قابل استفاده است و از این بابت از ایشان تشکر میکنم. ولی باید به یاد داشته باشید که این مقوله سمی بودن مارمولکها در سالهای گذشته در اخبار حوادث داخلی ایران چندین بار پخش شد. یکی از شهرهای ایران نیز اردبیل بود که 6عضو یک خانواده به دلیل افتادن مارمولک به داخل قابلمه برنج و مصرف برنج جان خود را از دست داده بودند. بنده خود شخصا تحقیقی در این باره انجام نداده ام ولی موضوع امروز زمینه تحقیق در این باره را برایم فراهم نمود و سعی دارم برنامه تحقیقاتی را به این موضوع اختصاص دهم. ولی باز هم عرض میکنم که در این موارد باید در هر شرایطی مراقب بود و احتیاط را سر لوحه کار قرار داد.

RE: زنده گیری مارمولک - b.r.besmeli - ۱۹-۲-۱۳۹۰ ۰۱:۰۷ عصر

برادر گرامي جناب آقاي حق بيدار، فرمايش خانم يوسفي كاملا" صحيح ميباشد و بغير از دو گونه سمي كه در امريكاي جنوبي كشف شده، خوشبختانه روي خزندگان ايران بسيار كار شده و هيچ گونه اي سمي تشخيص داده نشده است. لطفا" به شايعات زياد توجه نكنيد. از اين دست شايعات زياد است از جمله ربودن كودك توسط عقاب و ...

RE: زنده گیری مارمولک - alireza shahrdari - ۱۹-۲-۱۳۹۰ ۰۴:۴۳ عصر

ببخشید من میتونم سوال کنم چرا گرفتن مارمولک ها رو آموزش میدین؟؟؟؟ اونم به این روش با میله و...
من کارم عکاسی از حیات وحش ایران و در حال حاظر برای چاپ کتاب خزندگان ایران عکاسی میکنم اطلس خزندگان ایران توسط ما داره به چاپ میرسه و هیچ وقت به خودمون این اجازه رو ندادیم خزنده ایرو از محل زندگیش دور کنیم و اونو داخل کیسه بندازیم.برای شناسائی قطعی میگیریمشون با دست و بدون میله و دستکش و بعد از عکاسی از کلید های شناسایی سر جای خودشون آزاد میشن.هیچ کس نباید به خودش اجازه بده که اونهارو بگیره حیوان خونگی که نیست نگهداریش تو اسارت هم مساویست با مرگ حیوان زبان بسته.حشره خور هستند و نیاز فراوان به نور آفتاب در حالت طبیعی و به میل خود حیوان حتی اگر ما بخوایم بزاریمش تو آفتاب حتما" میمیرند.برای نگهداری از خزنده ها نیاز به نور های خاص برای روز گرد ها و شب گردها.رژیم غذایی بسیار خاص که در ایران توسط مردم عام غیر ممکنه.اون آگامای سر وزغی که شما تو عکس دارین با اون پارچه میگیرینش به هیچ عنوان نیازی به این کار نداره.برای آگاهی مردم بهتره گونه هارو معرفی کنید نوع و روش زندگیشون تو طبیعت رو آموزش بدین روش حفاظت از خزندگان رو آموزش بدین .یاد بدین که در ایران مارمولک سمی وجود ندارد و هیچ مارمولکی سیانور ندارد این که افتاده در دیگ برنج و خانواده ای مردن دروغ محظه من خودم در کاشان مسئول کشیدن برنج برای مراسم عروسی بودم و مارمولک بخت برگشته ایرو که داخل دیگ برنج جوشیده بود بدون اینکه کسی بفهمه برش داشتم و کل مردم از اون غذا خوردن برای اینکه خرافه پرست نبودم و آگاهی کامل از غیر سمی بودن مارمولکه داشتم سالهاست که با مار ها و مارمولکها سر کار دارم.مفید بودنشون برای طبیعت رو یاد بدین.برای آگاهی بیشتر نه برای صید حیوان .حیوانها حق زندگی دارن و جدا کردنشون از محل زندگیشون واقا" کار اشتباهیه.حتی بعد اگر کسی بخواد رها سازیش بکنه هم باز 100 تا نکته هست که باید رعایت بشه.در ایران 220 گونه خزنده وجود داره و من تا کنون از 180 گونش عکاسی کردم و به این دلیل به خودم اجازه دادم که چنین بگویم.

RE: زنده گیری مارمولک - بحری - ۱۹-۲-۱۳۹۰ ۰۶:۲۵ عصر

ممنون از آقای شهرداری عزیز

بی شک شما خزنده شناس باتجربه ای هستید
وهدف از حضور ما در این تالار استفاده از مطالب علمی و موثق امثال شماست
روشی که بنده درج کردم دیده هایی بود که از یکی از همکارانتان دیدم
مارمولکها را برای نمونه گیری خون صیدمیکردند برای پروژه شناسائی خزندگان
هدف ما از ذکر این مطالب این نیست که دیگران را به زنده گیری مارمولک ها ترغیب کنیم.بلکه ذکر اینها برای کسانی است که علاقه دارند بدانند خزنده شناسان چگونه کار میکنند.
اگر یکی فیلمی پلیسی جنائی میسازد باید به او گفت چرا روش آدم کشی و دزدی یاد میدهید؟!

به هرحال مشتاقانه منتظر مطالب خوب شما و تجربیاتتون از کار با خزندگان هستیم.
موفق باشید.

RE: زنده گیری مارمولک - sayyad - ۲۷-۲-۱۳۹۰ ۰۳:۱۱ عصر

سلام
البته منم با بردن خزندگان تو کیسه از محل زندگی شان مخالفم ولی فکر کنم آقای بحری هم منظورشون اینه که ما چطور برای شناسایی بگیریمشون که بهمون آسیبی نرسه در خیلی مواقع نیازی به دستکش و میله نیست ولی در برخی مواقع برای گرفتن گونه هایی مثل آگامای قفقازی و وارانوس بهتره که از آنها استفاده کنیم

البته برخی گونه های نزدیک بهم هم برای تفکیک از یکدیگر نیازمند فلس شماری هستند . بنابراین مجبور می شویم که آنها را به آزمایشگاه انتقال دهیم.

RE: زنده گیری مارمولک - iman486 - ۱۳-۴-۱۳۹۰ ۰۵:۵۰ عصر

با سلام به همه دوستان
ممنونم از مطلب جالبتون وقتشه که نظرات و باور های قدمی در مورد حیوانات و حیات وحش رو قشر تحصیلکرده جامعه تغییر بدن مارمولک یه هیچ وجه سمی نیست و فوق العاده موجود جالب و دوست داشتنی هست.امیدوارم دست به دست هم بدیم و باورهای قدیمی و حیوان ستیز جامعه رو تغییر بدیم.
آرزوی موفقیت دارم واسه همتون